Σας  ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που μας δείξατε για την ενημέρωσή σας.

Νικητές του Roland Garros 2021 είναι ο Novak Djokovic και η Barbora Krejcikova.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν φιναλίστ και η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά. Αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία για το ελληνικό τένις – μέχρι την επόμενη.

13.6.2021 | 20:00

Ένα παλιό ρητό λέει: «Η αξία του νικημένου δίνει δόξα στο νικητή». Το μέλλον ανήκει στον Στέφανο Τσιτσιπά, αλλά ο Novak Djokovic έκανε μια φοβερή ανατροπή και από 2-0 κέρδισε 3-2. Συγχαρητήρια και στους δύο για το ωραίο παιχνίδι που είδαμε στο Roland Garros.

13.6.2021 | 18:50

2-1 στο Παρίσι. Ο Djokovic με αντεπίθεση διαρκείας κέρδισε με 6-3 το 3ο σετ. Παρακολουθήσαμε ωραίο τένις και από τους δύο.

Αυτή τη στιγμή ο Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα στη μέση και υπάρχει ιατρικός έλεγχος. Πήρε ήδη το πράσινο φως για να παίξει!

13.6.2021 | 17:56

Μια αξιόλογη λεπτομέρεια. Η Krejcikova πήρε τον τίτλο και στο διπλό γυναικών! Θα το επιβεβαιώσουμε, αλλά αυτό έχει συμβεί άλλη μία φορά. Κέρδισε μαζί με τη συμπατριώτισσά της Siniakova τις Mattek-Sands και Swiatek με 2-0 σετ (6-4,6-2)!

13.6.2021 | 17:55

Ζούμε μεγάλες στιγμές! 2-0 ο Τσιτσιπάς, με «άνετο» 6-2 επί του Djokovic. Αναμένουμε, πλέον, την αντίδραση του μεγάλου Σέρβου!

13.6.2021 | 17:45

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε break στο break και κατάφερε να κερδίσει 7-6 το πρώτο σετ.

Το παίξιμό τους είναι αντάξιο ενός τελικού.

13.6.2021 | 9:00

Μια ξεχωριστή ημέρα ξεκινάει για τον Στέφανο Τσιτσιπά και το ελληνικό τένις!

Στις 16:00 θα αντιμετωπίσει το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχο 18 Grand Slam Novak Djokovic.

Για την ιστορία, ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει 2 φορές τον Djokovic και έχει χάσει 5. Πέρσι στο Roland Garros του φθινοπώρου, εξαιτίας της πανδημίας, έχασε σε ένα οριακό παιχνίδι με 3-2 στα ημιτελικά. Παρόμοια, στο Masters της Ρώμης το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τον Στέφανο να χάνει 2-1.

Να ευχηθούμε καλή επιτυχία, στον Στέφανο κυρίως, και να δούμε ωραίο τένις!

12.6.2021 | 18:30

Και το τρόπαιο πάει στην Τσέχα Barbora Krejcikova…

Κέρδισε με 2-1 (6-1, 2-6, 6-4) την Anastasia Pavlyuchenkova, η οποία έπαιξε για 52η (!) φορά σε Grand Slam.

Να σημειώσουμε ότι η Krejcikova αύριο παίζει και στον τελικό του διπλού γυναικών.

12.6.2021 | 09:00

Ημέρα τελικού η σημερινή. Το τρόπαιο των γυναικών θα το πάρει η Τσέχα Barbora Krejcikova ή η Ρωσίδα Anastasia Pavlyuchenkova. Όποια και αν κερδίσει, θα είναι η πρώτη της νίκη σε Grand Slam. H Pavlyuchenkova έχει κερδίσει 12 τίτλους στην καριέρα της, ενώ η Krejcikova μόλις έναν, αν και έχει αρκετά χρόνια μπροστά της.

Ένα μικρό παράδοξο είναι ότι δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ η μία την άλλη. Άλλο σημαντικό στοιχείο είναι ότι η 29χρονη Ρωσίδα έπαιξε στον ημιτελικό για 1,5 ώρα, ενώ η 25χρονη Σλοβένα για 3 ώρες και 20 λεπτά. Τέλος, να πούμε ότι η νικήτρια θα πάρει 1,4 εκατομμύρια ευρώ!

O αγώνας θα ξεκινήσει στις 16:00. Καλή επιτυχία στις τενίστριες!

12.6.2021 | 00:25

Ο Novak Djokovic επικράτησε με 3-1 του Rafael Nadal (3-6, 6-3, 7-6, 6-2) και θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στον τελικό!

Ο Σέρβος, μετά το πρώτο σετ, έπαιξε διαστημικό τένις.

12.6.2021 | 00:10

Απίθανα πράγματα στο Παρίσι από τους Nadal-Djokovic. Πέντε χιλιάδες θεατές παραμένουν στις εξέδρες, με άδεια που έλαβε η διοργάνωση! Μέχρι τώρα, ο Djokovic προηγείται με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 7-6), ενώ στο 4ο σετ το σκορ ειναι 3-2 games στις 4 (όντως, καλά διαβάσατε) ώρες παιχνιδιού!

11.6.2021 | 19:30

Μεγάλη επιτυχία για τον Στέφανο Τσιτσιπά! Είναι στον τελικό!

Μια νέα αυγή ανατέλλει για το τένις, καθώς αυτοί οι δύο τύποι, ο Alexander Zverev και o Στέφανος Τσιτσιπάς, θα δώσουν πολλές μάχες ακόμα στα Grand Slam.

Είδαμε σερβίς στα 210 χλμ., επιστροφές, τρομερά ράλι 27 χτυπημάτων.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ο νικητής και ο πρώτος χρονικά που παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Roland Garros, καθώς ακολουθεί ο ημιτελικός Nadal-Djokovic.

Επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Zverev, ο οποίος ανέτρεψε το 2-0 σε 2-2, αλλά έμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στο 5ο σετ.

Για την ιστορία τα σετ: 6-3 ,6-3, 4-6, 4-6, 6-3.

11.6.2021 | 10:00

Φτάσαμε στους ημιτελικούς των ανδρών. Ήδη από χθες γνωρίζουμε το ζευγάρι του τελικού των γυναικών, όπου θα αναμετρηθούν η Barbora Krejcikova και η Anastasia Pavlyuchenkova.

Στους άνδρες, το πρώτο χρονικά παιχνίδι είναι αυτό των Zverev-Τσιτσιπά και ακολουθεί η γιγαντομαχία Nadal-Djokovic.

Δείτε ένα highlight από τις καλύτερες στιγμές της χθεσινής ημέρας.

10.6.2021 | 21:45

Η Barbora Krejcikova είναι άξια νικήτρια του ημιτελικού. Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμά της και έχασε τελικά με 2-1 (7-5, 4-6, 9-7). Να σημειώσουμε ότι το τελευταίο σετ ήταν δραματικό, με φοβερές εναλλαγές, και η Μαρία έκανε μικρά λάθη που της στοίχισαν τον τελικό.

Τέλος, να πούμε ότι το ματς κράτησε 3 ώρες και 18 λεπτά. Δείτε εδώ τα highlights.

10.6.2021 | 19:15

Με 2-0 σετ, η Anastasia Pavlyuchenkova πέρασε στον τελικό! Η Σάκκαρη χάνει με 1-0 σετ.

10.6.2021 | 16:30

Ξεκίνησε ο πρώτος ημιτελικός γυναικών. Αντίπαλες η Ρωσίδα Anastasia Pavlyuchenkova (No32) και η Σλοβένα Tamara Zidansek (No85), αν και εδώ πλέον τα νούμερα κατάταξης δεν έχουν νόημα. Για την ώρα το σκορ στο πρώτο σετ είναι 4-3.

10.6.2021 | 9:00

Στο χθεσινοβραδυνό αγώνα, ο Novak Djokovic ανέβασε ρυθμούς μετά τη μείωση του σκορ από τον Matteo Berrettini σε 2-1 και επιβλήθηκε τελικά με 3-1 σετ (6-3, 6-2, 6-7, 7-5).  H κραυγή του στο τέλος του ματς τα λέει όλα!

Πέρα από το εντυπωσιακό τένις, να πούμε ότι το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά για να αποχωρήσουν οι θεατές, με αρκετούς να μη θέλουν να φύγουν. Όλα αυτά εξαιτίας της απαγόρευσης κυκλοφορίας, που πλέον είναι στις 23:00.

9.6.2021 | 19:30

Σχετικά εύκολα ο Rafa Nadal πέρασε το εμπόδιο του Diego Schwartzman με 3-1 σετ (6-4, 4-6, 6-4, 6-0) και είναι στα ημιτελικά.

Η 16χρονη Μιχαέλα Λάκη δεν θα συνεχίσει στο Roland Garros Junior, καθώς ηττήθηκε από το No5 του ταμπλό Robin Montgomery με 2-0 σετ. Ευχόμαστε μόνο ψηλότερα από εδώ και πέρα!

9.6.2021 | 16:10

Η Μαρία Σάκκαρη είναι στις 4 του Roland Garros! Κέρδισε με 2-0 την εξαιρετική Iga Swiatek (6-4, 6-4). Είναι μια μεγάλη στιγμή για την ίδια και για το ελληνικό τένις!

Στη φωτογραφία, μόλις συνειδητοποιεί ότι κέρδισε μια μεγάλη αντίπαλο!

9.6.2021 | 14:10

Ξεκινάει το παιχνίδι της Μαρίας Σάκκαρη με την Iga Swiatek, για να δούμε την τελική τετράδα στις γυναίκες. Η νικήτρια θα παίξει με την Krejcikova, η οποία κέρδισε άνετα την Gauff με 2-0 σετ. Το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι μεταξύ Pavlyuchenkova και Zidansek.

9.6.2021 | 12:00

Στα αθλητικά site γίνεται αρκετή συζήτηση για το τελευταίο σερβίς του Medvedev, το λεγόμενο under arm, το οποίο, αν και νόμιμο, θεωρείται οριακά ασεβές για τον αντίπαλο. Είπαμε και άλλη φορά ότι μιλάμε για το τένις, όπου μπορεί να ζητήσει κανείς συγγνώμη για τα πάντα, από έναν πανηγυρισμό μέχρι έναν τυχερό πόντο.

Μέγας διδάξας του under arm service είναι ο Michael Chang, ο οποίος το είχε κάνει σε ηλικία 17 χρονών στον Ivan Lendl, τον οποίο εκνεύρισε αφάνταστα. Τότε ο Chang κέρδισε τελικά το Roland Garros. Ένας παίκτης που αγαπάει αυτό το πονηρο σερβίς δεν ειναι άλλος από τον Νικ Κύργιο. Πάντως, του Medvedev δεν του βγήκε χθες!

Δείτε εδώ και εδώ δύο χαρακτηριστικά βίντεο.

9.6.2021 | 08:00

Αν δεν το έχετε μάθει ήδη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι στους 4 του Roland Garros! Κέρδισε εμφατικά τον πολύ καλό Daniil Medvedev με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) και πλέον θα αντιμετωπίσει τον Alexander Zverev για μια θέση στον τελικό.

Ο ίδιος δήλωσε ευχαριστημένος και βαθμολόγησε τον εαυτό του «κοντά στο 10». Έδειξε τρομερή ψυχραιμία, τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο σετ, ενώ οι δύο παίκτες έπαιξαν μερικά εντυπωσιακά ράλι.

Τρομερή η σκηνή κατά την οποία ο Medvedev διώχνει 2 άτομα που μιλούσαν δυνατά σε κάποια από τις εισόδους, κάνοντας κινήσεις με τη ρακέτα σε στιλ «να φύγετε, να πάτε αλλού».

8.6.2021 | 20:00

Ο Alexander Zverev επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ επί του Alejandro Davidovich Fokina και είναι ο πρώτος, χρονικά, που περνάει στα ημιτελικά. Αν ο Στέφανος Τσιτσιπάς κερδίσει, θα βρεθούν αντίπαλοι!

8.6.2021 | 18:00

Νίκη για την Anastasia Pavlyuchenkova επί της Elena Rybakina με 2-1 σετ (6-7, 6-2, 9-7). Και αυτό το ματς ήταν ιδιαίτερα αγωνιώδες, ειδικά στο 3ο σετ.

8.6.2021 | 15:45

Τρομερό ματς ανάμεσα στην Tamara Zidansek και την Paula Badosa. H Σλοβένα κέρδισε την Ισπανίδα με 2-1 (7-5, 4-6, 8-6).

7.6.2021 | 22:00

Σπουδαία πρόκριση στις «16» των Juniors στο Roland Garros πήρε η Μιχαέλα Λάκη, κερδίζοντας με 2-1 σετ τη Σοφία Κωστούλα, που αγωνίζεται για το Βέλγιο. Η νεαρή τενίστρια βρέθηκε να χάνει με 1-0 και τελικά γύρισε το ματς, κερδίζοντας με 2-1 σετ (4-6, 6-2, 7-6)!

7.6.2021 | 21:00

Σε ένα ασύλληπτο ματς ο Noval Djokovic πέρασε τελικά στους 8, καθώς ο αντίπαλός του αποσύρθηκε, ενώ είχε προηγηθεί 2-0. Ο Djokovic κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και στο 5ο σετ να προηγηθεί στο 4-0 games, προτού ο Lorenzo Musetti αποσυρθεί.

7.7.2021 | 18:20

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε το No4 Sofia Kenin με 2-0 σετ (6-1, 6-3)!!! Για πρώτη φορά στους 8, για πρώτη φορά νίκη επί τενίστριας του τοπ-10!

7.6.2021 | 14:00

Διαβάστε εδώ ένα άρθρο στα αγγλικά για την αμφιλεγόμενη απόφαση του Roger Federer. Πάντως, ο Andy Murray είναι στο πλευρό του σε αυτή την απόφαση, η οποία φαίνεται ότι έχει ενοχλήσει αρκετούς φίλους του τένις, ένα άθλημα που ζητάς συγγνώμη από τον αντίπαλο ακόμη και για έναν τυχερό πόντο.

7.6.2021 | 11:00

Χθες ο Alexander Zverev καθάρισε εύκολα τον Kei Νishikori με 3-0 σετ στο βραδυνό ματς.

Σήμερα, η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη Sofia Kenin, No4 και περσινή φιναλιστ, περίπου στις 18:00. Ακόμα, με φόντο τους 8, θα αγωνιστούν τόσο ο Rafa Nadal όσο και ο Novak Djokovic, που θα αντιμετωπίσουν τους Ιταλούς Jannik Sinner και Lorenzo Musetti αντίστοιχα.

Photo by tennisnews.gr

Μια ευχάριστη έκπληξη είχαμε στο Roland Garros juniors . H 16χρονη Μιχαέλα Λάκη πέρασε με 2-1 σετ στον δεύτερο γύρο, κερδίζοντας την Alina Shcherbinina. Το δεύτερο παιχνίδι της στη διοργάνωση των Juniors θα το δώσει με τη Νο12 του ταμπλό, την Ελληνοβελγίδα Σοφία Κωστούλα.

6.6.2021 | 22:00

Παρακολουθούμε το τελευταίο ματς της ημέρας μεταξύ Nishikori και Zverev.

Tip: O Ιάπωνας είναι ο μόνος τενίστας από τη χώρα του Ανατέλλοντος Ήλιου που έχει φτάσει στο No5 της παγκόσμιας κατάταξης.

6.6.2021 | 20:00

Ο Roger Federer ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη συνέχεια του Roland Garros.

Ο Ελβετός θα αντιμετώπιζε αύριο, στη φάση των «16», τον Ιταλό Mateo Berettini. Αμέσως μετά τη νίκη του επί του Koepfer, άφησε να εννοηθεί ότι θα αποσυρθεί για να επικεντρωθεί στο Wimbledon, αλλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

6.6.2021 | 19:00

Αποκλεισμός για τη Serena Williams, καθώς έχασε από την Elena Rybakina με 6-3, 7-5 και 2-0 σετ.

6.6.2021 | 18:00

Νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά με 3-0 (6-4, 6-2, 7-5)

6.6.2021 | 17:00

Το σκορ μεταξύ Τσιτσιπά-Carreno Busta είναι, για την ώρα, 2-0 σετ (6-3, 6-2) υπέρ του Έλληνα τενίστα.

Να θυμίσουμε ότι ο Carreno Busta, ήταν ο παίκτης που κατηγόρησε τον Djokovic ότι στα «δύσκολα» επικαλείται τραυματισμό. Ο Djokovic είχε ζητήσει διακοπή για ενοχλήσεις σε μεταξύ τους παιχνίδι, ενώ έχανε. Όντως, το παιχνίδι διεκόπη και στη συνέχεια ο Σέρβος ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση.

6.6.2021 | 16:00

Έχει ξεκινήσει το παιχνίδι του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Pablo Carreno Busta. To πρώτο σετ τελείωσε 6-3. Παρακολουθήστε το στην ΕΡΤ3.

Η Paula Badosa και η Anastasia Pavlyuchenkova είναι στις 8 του τουρνουά, νικώντας την Vondrousova και την Azarenka αντίστοιχα.

6.6.2021 | 08:00

Απίστευτο παιχνίδι μεταξύ του Roger Federer και του Dominik Koepfer! Τελείωσε στις 12:35 ώρα Γαλλίας με τον Federer να επικρατεί με 3-1 σε 4 τρομερά σετ: 7-6, 6-7, 7-6, 7-5. O Ελβετός είναι ο γηραιότερος παίκτης που περνάει στους 16, μετά τον Ken Rosewall το 1978.

Παρ’ όλα αυτά, δήλωσε ότι εξετάζει το ενδεχόμενο να αποσυρθεί από τον 4ο γύρο, καθώς ο στόχος του είναι το Wimbledon. Πρόσθεσε ότι με 2 εγχειρήσεις στα γόνατα δεν είναι φυσιολογικό να μένει στο court για 3,5 ώρες.

Δείτε τα highlights εδώ.

5.6.2021 | 19:00

Η Μαρία Σάκκαρη είναι για πρώτη φορά στον 4ο γύρο του Roland Garros, καθώς επικράτησε με 2-1 της Mertens (7-5, 6-7, 6-2).

5.6.2021 | 18:00

Τόσο ο Rafael Nadal οσο και ο Novak Djokovic πέρασαν εύκολα στον επόμενο γύρο, κερδίζοντας αντίστοιχα τον Cameron Norrie και τον Ricardas Berankis με 3-0 σετ!

5.6.2021 | 16:00

Η Μαρία Σάκκαρη αντιμετωπίζει σε λίγο την Elise Mertens, σε μια δύσκολη μονομαχία για την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Roland Garros, κόντρα στη Μέρτενς (No15), ενώ το ίδιο θέλουν να πετύχουν και οι Federer, Nadal και Djokovic.

Ήδη ο τελευταίος κερδίζει άνετα 2-0 τον Ricardas Berankis, με το ματς να συνεχίζεται. Ο Nadal αντιμετωπίζει τον Cameron Norrie, που είναι και αυτός αριστερόχειρας. Τέλος, ο Federer θα παίξει με τον Dominik Koepfer στο τελευταίο ματς της ημέρας.

Στο γυναικείο ταμπλό, η Barbora Krejcikova (No33) πέταξε εκτός το το No5 Elina Svitolina με 2-0 σετ (6-3, 6-2)!

5.6.2021 | 00:48

Στον 4ο γύρο του Roland Garros πέρασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, νικώντας με 3-1 σετ τον John Isner, έναν τενίστα με φοβερό σερβίς και ύψος 2.08! Τα σετ: 5-7, 6-3, 7-6, 6-1). Επόμενος αντίπαλος ο Ισπανός Pablo Carreno Busta (No12).

4.6.2021 | 22:30

Τρομερό ματς ανάμεσα στην Badosa και την Bogdan. Η Ισπανίδα γύρισε από 0-1 σε 2-1 και κέρδισε τελικά το No102 της κατάταξης. που έπαιξε φοβερά! Τα σετ: 2-6, 7-6, 6-4.

4.6.2021 | 21:00

Την ώρα που παρακολουθούμε ένα φοβερό ματς ανάμεσα στην Paula Badosa και την Ana Bogdan, η Serena Williams, η Victoria Azaranka και η Marketa Vondrousova πέρασαν στον επόμενο γύρο σχετικά εύκολα.

Στους άνδρες, ο Daniil Medvedev και ο Alexander Zverev κέρδισαν εύκολα και πέρασαν στην επόμενη φάση.

Σε λίγο ξεκινάει ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά εναντίον του John Isner (Νο31).

4.6.2021 | 15:15

Η Anastasia Pavlyuchenkova «πέταξε» εκτός συνέχειας το No4 Aryna Sabalenka με 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-0)!

4.6.2021 | 10:10

Παρασκευή με Στέφανο Τσιτσιπά! Το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας θα έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τον «Τσίτσι» παίζει εναντίον του John Isner (No31), στις 22:00 ώρα Ελλάδας. Eνδιαφέροντα παιχνίδια δείχνουν αυτά του Daniil Medvedev εναντίον του Reilly Opelka και του Kei Nishikori κόντρα στον Henri Laaksonen.

Στις γυναίκες ξεχωρίζουν οι μονομαχίες της Victoria Azarenka με τη Madison Keys, της Serena Williams εναντίον της Danielle Colins και της Aryna Sabalenka με την Anastasia Pavlyuchenkova.

4.6.2021 | 00:25

Ο Rafa Nadal κέρδισε με 3-0 σετ τον Γάλλο Richard Gasquet (6-0, 7-5, 6-2). Γιόρτασε έτσι τα γενέθλιά του με τον καλύτερο τρόπο, κλείνοντας τα 35 του χρόνια.

3.6.2021 | 19:45

Μέσα σε αποθέωση και με το γνωστό αρχοντικό του στιλ, ο Roger Federer πέρασε στον 3ο γύρο κερδίζοντας τον Marin Cilic με 3-1 σετ (6-2, 2-6, 7-6, 6-2).

Νωρίτερα, ο Novak Djokovic πέρασε εύκολα το εμπόδιο του Pablo Cuevas με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 6-4).

3.6.2021 | 16:50

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία, σε λίγο παραπάνω από μία ώρα, την Jasmine Paolini με 2-0 σετ (6-2, 6-3).

Δείτε εδώ τα highlights.

3.6.2021 | 16:30

Τηρουμένων των αναλογιών, μια μικρή έκπληξη ήταν και η νίκη του Σουηδού Mikael Ymer (No105) εναντίον του πολύπειρου Γάλλου Gael Monfils (No15), που είχε τη στήριξη του κοινού. 3-1 λοιπόν το σκορ (6-0, 2-6, 6-4, 6-3).

3.6.2021 | 14:10

Μεγάλη έκπληξη στο τουρνουά! Το No1 στις γυναίκες, η Asleigh Barty αποσύρθηκε εξαιτίας τραυματισμού, ενώ έχανε με 1-0 σετ από τη Magda Linette (Νο45)!

3.6.2021 | 10:00

Πλούσιο το σημερινό πρόγραμμα. Το δεύτερο παιχνίδι της στο Παρίσι θα δώσει η Μαρία Σάκκαρη, αντιμετωπίζοντας την Ιταλίδα Jasmine Paolini (No97), με το ματς να είναι προγραμματισμένο για τις 14:00.

Στο κεντρικό Court Philippe Chatrier θα παίξουν τόσο ο Roger Federer με τον Marin Cilic όσο και ο Rafael Nadal με τον Richard Gasquet. Εξαιτίας της ώρας διεξαγωγής, πιθανά δεν θα υπάρχει κοινό στις εξέδρες. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε αν οι θεατές θα υποστήριζαν τον Γάλλο ή τον αγαπημένο τους Nadal!

Στο Court Suzanne Lenglen θα αγωνιστεί ο Novak Djokovic εναντίον του Pablo Cuevas.

2.6.2021 | 19:00

Πέρασε και τον Martinez ο Στέφανος Τσιτσιπάς με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-3). Δείτε εδώ τα highlights του αγώνα.

2.6.2021 | 16:00

Μια λιγότερη γνωστή ιστορία είναι αυτή της Carla Suarez Navarro, η οποία κέρδισε τη μάχη με τον καρκίνο και συγκεκριμένα με λέμφωμα Hodgkin και θέλησε να αγωνιστεί στα 32 της για μια τελευταία φορά στο Roland Garros. Μπορεί να ηττήθηκε 2-1 από τη Sloane Stephens, αλλά αυτό είναι μάλλον το λιγότερο σημαντικό. Διαβάστε εδώ την ιστορία της.

2.6.2021 | 15:30

Παρά τον αρκετό αέρα, η Marketa Vondrousova, η φιναλίστ του 2019 και No20, κατάφερε να κερδίσει εύκολα την Harmony Tan, που συμμετείχε με wild card με 2-0 (6-1, 6-3). O Alexander Zverev, No6 και νικητής του τουρνουά της Μαδρίτης, κέρδισε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το 3-0 στα σετ (7-6, 6-3, 7-6) τον Ρώσο Roman Safiullin.

2.6.2021 | 10:00

Τον δεύτερο αγώνα του δίνει σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Pedro Martinez (No103). Ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις της Serena Williams με τη Mihaela Buzarnescu, του Τommy Paul με το No2 Daniil Medvedev και του Alexander Zverev με τον Roman Safiullin.

Διαβαστε εδώ και ένα ενδιαφέρον άρθρο για το τι μπορούμε να περιμένουμε από τον Novak Djokovic στο Roland Garros.

2.6.2021 | 00:10

Νίκη για τον Novak Djokovic επί του ελαφρώς εκκεντρικού Tennys Sandgren με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 6-2).

1.6.2021 | 23:00

Διαπιστώσαμε ότι όχι μόνο εμείς, αλλά και άλλοι φίλοι του τένις βρίσκουν ομοιότητες ανάμεσα στον σημειρνό αντίπαλο του Novak Dokovic, τον Tennys Sandgren, με τον ηθοποιο William Zabka, γνωστό για τον ρόλο Johnny Lawrence στο «Karate Kid» και το «Cobra Kai».

1.6.2021 | 19:30

Ο Rafael Nadal (No3) κέρδισε τον 21χρονο Alexei Popyrin (No63) με 3-0 σετ (6-3, 6-2, 7-6), αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο 3ο σετ.

Δυσκολεύτηκε λίγο νωρίτερα το απόγευμα το No1 στις γυναίκες Asleigh Barty εναντίον του No70 Bernarda Pera, αλλά κέρδισε με 2-1 σετ, ενώ άνετα πέρασε η Aryna Sabalenka (No3), νικώντας με 2-0 την Ana Konjuh (No144).

1.6.2021 | 18:00

Φοβερό ματς ανάμεσα στον Jan-Lennard Struff (No42) και τον Andrey Rublev (No7)! Ο Γερμανός κέρδισε με 3-2 (6-3, 7-6, 4-6, 3-6, 6-4). Δείτε εδώ τα highlights!

1.6.2021 | 13:50

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε νικηφόρα! Επικράτησε με 2-0 της Katarina Zavatska (6-4, 6-1). Δείτε εδώ τα highlights του αγώνα.

Σε παράλληλο αγώνα, ο κόσμος ζέστανε το γήπεδο, έπειτα από έναν χρόνο πανδημίας, καθώς αγωνίστηκε η Γαλλίδα Fiona Ferro (Νο51) με την Ταϊβανέζα En-Shuo Liang (No297). Τελικά, η Ferro επικράτησε με 2-1 (6-1, 1-6, 6-4).

1.6.2021 | 12:30

Ο αγώνας της Μαρίας Σάκκαρη έχει ξεκινήσει. Νωρίς το απόγευμα είναι προγραμματισμένο το παιχνίδι του Rafa Nadal με τον Alexei Popyrin και το βράδυ αγωνίζεται ο Novak Djokovic με τον (τι ταιριαστό όνομα!) Tennys Sandgren.

1.6.2021 | 08:00

Στις 12 το μεσημέρι η Μαρία Σάκκαρη (No17) παίζει στο Court 14 με αντίπαλη την Ουκρανή Katarina Zavatska (No 129).

1.6.2021 | 00:15

Αποσύρθηκε τελικά η Naomi Osaka από το Roland Garros, ύστερα και από την τιμωρία της με πρόστιμο 15.000 ευρώ, διότι αρνήθηκε να μετάσχει στις συνεντεύξεις Τύπου. Η Αμερικανίδα έγραψε ότι «θα απέχει για λίγο από τα courts», ενώ φαίνεται ότι δίνει τη δική της μάχη με την κατάθλιψη. Ευχή όλων να επιστρέψει σύντομα και πιο δυνατή. Διαβάστε εδώ και εδώ για την απόφασή της.

31.5.2021 | 11:55

Η Serena Williams (No7) κέρδισε σχετικά εύκολα την Irina-Camelia Begu (No74) με 2-0 σετ (7-6, 6-2). Δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο πρώτο σετ, στο οποίο η Ρουμάνα αθλήτρια έχασε και set point.

Στα παπούτσια της κυριολεκτικά είχε γράψει «Je ne m’ arrêterai jamais», δηλαδή «Δεν θα σταματήσω ποτέ».

31.5.2021 | 21:50

Εκπλήξεων συνέχεια! Ο 19χρονος Lorenzo Musetti (No76) απέκλεισε τον David Goffin (Νο 13) με 3-0 σετ (6-0, 7-5, 7-6).

31.5.2021 | 18:30

Επιστροφή του μεγάλου Roger Federer (No8), που αντιμετώπισε τον Denis Istomin κερδίζοντάς τον με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 6-3). Δείτε τα highlights εδώ. Συγκινητική ήταν και η υποδοχή του από τους θεατές.

31.5.2021 | 18:00

Συνεχίζονται οι μίνι εκπλήξεις. Η Tamara Sidansek (No56) πέταξε εκτός συνέχειας το No6 της κατάταξης Bianca Andreescu, με 2-1 σετ.

31.5.2021 | 13:10

Σύμφωνα με πληροφορίες, η Naomi Osaka αντιμετωπίζει ακόμα και το ενδεχόμενο να αποκλειστεί από το τουρνουά, αν σταματήσει να πηγαίνει στις συνεντεύξεις Τύπου, όπως διεμήνυσε μέσω Instagram.

Ακόμα, δύο θρύλοι του τένις ρίχνονται στη μάχη. Αρχικά, ο Roger Federer (No8) εναντίον του Denis Istomin, που προκρίθηκε από τον γύρο των προκριματικών.  Στη συνέχεια, η Serena Williams (No7) θα αντιμετωπίσει την Irina-Camelia Begu (No74).

31.5.2021 | 10:40

Το No2 στις γυναίκες, η Naomi Osaka, που χθες πέρασε νικηφόρα στον 2ο γύρο επικρατώντας με 2-0 της Patricia Tig, ανέβασε την εξής δήλωση στον λογαριασμό της στο Instagram: «Δεν θα συμμετάσχω σε καμία συνέντευξη Τύπου κατά τη διάρκεια του Roland Garros. Συχνά νιώθω πως ο κόσμος δεν έχει κανένα σεβασμό για την ψυχική υγεία των αθλητών και αυτό είναι κάτι πραγματικό. Συχνά καθόμαστε εκεί και δεχόμαστε ερωτήσεις τις οποίες είτε έχουμε ήδη απαντήσει πολλές φορές, είτε μας δημιουργούν αμφιβολίες».

31.5.2021 | 00:00

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ και επιβλήθηκε τελικά με 3-0 του Jeremy Chardy (7-6, 6-3, 6-1).

30.5.2021 | 22:00

Στη γερμανική μάχη μεταξύ του Alexander Zverev (No6) και του Oscar Otte (No152) δεν έγινε η έκπληξη, καθώς ο Zverev γύρισε το ματς από το 0-2 σε 3-2.

30.5.2021 | 19:00

H πρώτη «έκπληξη» είναι γεγονός, καθώς ο 35χρονος Ισπανός Pablo Andujar (No68) νίκησε 3-2 με ανατροπή τον Αυστριακό Dominic Thiem (No4).

30.5.2021 | 14:00

Ξεκινάει σήμερα στο Παρίσι ο πρώτος γύρος του χωμάτινου Γαλλικού Open, του φημισμένου Roland-Garros. Η αθηΝΕΑ θα παρακολουθεί τις προσπάθειες των αθλητών και των αθλητριών και θα επιλέγει όμορφες στιγμές, τα παράξενα και ωραία της διοργάνωσης, αλλά και τα σκορ από τις αναμετρήσεις στα μονά των ανδρών και των γυναικών.

Το Roland-Garros κλείνει φέτος 130 χρόνια από την πρώτη διοργάνωση, με την τρέχουσα διοργάνωση να είναι η 125η. Πρόκειται για το μοναδικό χωμάτινο τουρνουά Grand Slam, το οποίο εντάχθηκε στα Open το 1968. Πολυνίκης του τουρνουά είναι ο μέγιστος Rafael Nadal, με 13 κατακτήσεις. Το απλό γυναικών ξεκίνησε το 1897, με την Chris Evert να έχει το ρεκόρ με 7 κατακτήσεις.

Οι τενίστες και οι τενίστριες μοιράζονται ποσό 38 εκατομμυρίων ευρώ.

Χαρακτηριστικό της χωμάτινης επιφάνειας είναι ότι «αργοπορεί» την μπάλα, αλλά δίνει μεγαλύτερη αναπήδηση. Αυτό δυσκολεύει αφάνταστα τους τενίστες και τις τενίστριες, που προτιμούν ή απλά τους ταιριάζουν οι άλλες επιφάνειες.

Φέτος, οι ειδικοί αναμένουν νίκη του Rafael Nadal, αλλά και της Πολωνής Iga Swiatek, των περσινών νικητών δηλαδή.

Σήμερα ξεκινάει την προσπάθειά του και ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με αντίπαλο τον Γάλλο Jeremy Chardy. Εκτός από τα συνδρομητικά κανάλια, η ΕΡΤ θα μεταδώσει αρκετά παιχνίδια του τουρνουά.

Δείτε τα highlights των περσινών τελικών, ενώ σας δίνουμε και ένα έξτρα tip για την ιστορία της διοργάνωσης: ο Roland Garros ήταν Γάλλος πιλότος και η Suzanne Lenglen, όπως ονομάζεται το γυναικείο τρόπαιο, Γαλλίδα τενίστρια.