Ο Αγώνας Ποδηλασίας που το Παρίσι θα Θυμάται για Καιρό

Αγώνας Ποδηλασίας

Το μεγαλύτερο στοίχημα για τους Γάλλους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού ήταν η διοργάνωση του αγώνα ποδηλασίας δρόμου μέσα στην πόλη, δίνοντας τη δυνατότητα να τον παρακολουθήσουν όσο δυνατόν περισσότεροι θεατές.

Ήταν αναμενόμενο, μια και οι Γάλλοι είναι εκείνοι που διοργανώνουν και τον περίφημο Ποδηλατικό Γύρο της Γαλλίας ή Tour de France, όπως είναι πιο γνωστός. Τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες και το Μουντιάλ.

Κλείνοντας όλο το Παρίσι για 8 ώρες περίπου και βγάζοντας στους δρόμους συνολικά πάνω από 1,5 εκατομμύριο κόσμο, έσπασαν όλα τα ρεκόρ. Δεν είχε υπάρξει ποτέ σε Ολυμπιακούς Αγώνες άθλημα με τόσο μεγάλο αριθμό θεατών και μάλιστα, στην πλειονότητά τους, χωρίς εισιτήριο. Δωρεάν, σε ένα Παρίσι που το κόστος σε όλα είχε διπλασιαστεί, που ήταν όλα απλησίαστα.

Αγώνας ΠοδηλασίαςΟι εικόνες ήταν μαγικές και φυσικά έκαναν τον γύρο του κόσμου. Οι ποδηλάτες πέρασαν από εμβληματικά σημεία μέσα στο Παρίσι· ήταν πραγματικά η χαρά των φωτογράφων, που αποτύπωσαν τη διαδρομή σε εξαιρετικά στιγμιότυπα.

Χάρη στη συμμετοχή και ενός Έλληνα ποδηλάτη, του Γιώργου Μπούγλα, που έκανε μάλιστα ένα «ξεκόλλημα» και ποδηλατούσε σχεδόν για δύο ώρες μαζί με ελίτ ποδηλάτες, μπροστά από το υπόλοιπο γκρουπ, υπήρχε συνεχή αναφορά στην Ελλάδα και στον ίδιο.

Νικητής αναδείχθηκε τελικά ο 24χρονος Βέλγος Remco Evenepoel (Ρέμκο Εβενπουλ), ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο καλύπτοντας τα 273 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 6 ώρες, 19 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα. Είναι ο πρώτος αθλητής στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων που κάνει το «νταμπλ» στα αγωνίσματα δρόμου, διεκδικώντας στην ίδια διοργάνωση δύο τίτλους, τον δρόμο αντοχής και την ατομική χρονομέτρηση (στις 27 Ιουλίου, υπό βροχή, σε χρόνο 36:12:16). Ασημένιος ήταν ο Γάλλος Valentin Madouas (Βαλεντέν Μαντουά) και χάλκινος ο επίσης Γάλλος Christophe Laporte (Κριστόφ Λαπόρτ). Ο Γιώργος Μπούγλας τερμάτισε στην 75η θέση (μεταξύ 90 αθλητών στην εκκίνηση) σε 6:45:33.

Οι Γάλλοι, με αυτή τη διοργάνωση επιβεβαίωσαν ότι η ποδηλασία είναι το εθνικό τους άθλημα και έδειξαν –θέλουμε να πιστεύουμε– τον δρόμο για μια καθημερινότητα με περισσότερο ποδήλατο.